🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Schwalbe Big Ben 27.5x2.0" Tire
Made with the durable Endurance compound and reliable RaceGuard puncture protection Big Ben is also an option for the e-bike. Of course with ECE-R75 certification for fast e-bikes.
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 50 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27.5 x 2.00 |
| Tire Type | Clincher |
| Flat Protection | Tread |
Select Puncture Protection
From $10.85
Original: $31.00
-65%Schwalbe Big Ben 27.5x2.0" Tire—
$31.00
$10.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Made with the durable Endurance compound and reliable RaceGuard puncture protection Big Ben is also an option for the e-bike. Of course with ECE-R75 certification for fast e-bikes.
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 50 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27.5 x 2.00 |
| Tire Type | Clincher |
| Flat Protection | Tread |





















