🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale



Schwalbe Billy Bonkers Tire - 26''x2.10
The Billy Bonkers tire is designed for pumptrack dirtjump and slopestyle riding. This lightweight tire not only rolls extremely easily it also ensures fun loving and agile riding. If tricks and jumps get messed up Billy Bonkers remains good natured forgiving even egregious mistakes.Designed for maximum traction on crushed gravel and hard dirt Finely divided blocks multiply the gripping edges while in the middle small ramps help ease roll-off and make the tire even faster Maximal micro teeth for grip on dusty and sandy ground
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 53 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 2.10 |
| Tire Type | Clincher |
Select Tire Technology
Select Bead Type
Select Color
From $12.25
Original: $35.00
-65%Schwalbe Billy Bonkers Tire - 26''x2.10—
$35.00
$12.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Billy Bonkers tire is designed for pumptrack dirtjump and slopestyle riding. This lightweight tire not only rolls extremely easily it also ensures fun loving and agile riding. If tricks and jumps get messed up Billy Bonkers remains good natured forgiving even egregious mistakes.Designed for maximum traction on crushed gravel and hard dirt Finely divided blocks multiply the gripping edges while in the middle small ramps help ease roll-off and make the tire even faster Maximal micro teeth for grip on dusty and sandy ground
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 53 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 2.10 |
| Tire Type | Clincher |





















