🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale



Schwalbe Delta Cruiser Plus Tire
The classic center rib profile is versatile and offers pleasant rolling characteristics. Of course the Delta Cruiser Plus tire is equipped with 50 EPI carcass K-Guard and reflective lines.
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black/Reflective, Creme/Reflective, Whitewall/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black, Tan, White |
| ISO Width (mm) | 32, 35, 40, 45, 50 |
| ISO Diameter | 590 / 26 x 1 3/8", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1-3/8, 700 x 32, 700 x 35, 700 x 45, 700 x 50 |
| Tire Type | Clincher |
Select Size
Select Color
Select Puncture Guard
From $11.55
Original: $33.00
-65%Schwalbe Delta Cruiser Plus Tire—
$33.00
$11.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The classic center rib profile is versatile and offers pleasant rolling characteristics. Of course the Delta Cruiser Plus tire is equipped with 50 EPI carcass K-Guard and reflective lines.
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black/Reflective, Creme/Reflective, Whitewall/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black, Tan, White |
| ISO Width (mm) | 32, 35, 40, 45, 50 |
| ISO Diameter | 590 / 26 x 1 3/8", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1-3/8, 700 x 32, 700 x 35, 700 x 45, 700 x 50 |
| Tire Type | Clincher |





















