🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Schwalbe G-One Speed Tire
The G-One Speed is above all a promise of maximum speed! This tire extends the range of use for every road cyclist. It rolls fast on the road but at the same time safely on unkept cycle paths and gravel roads.Homogeneous round knob profile for optimal rolling on the road and safe grip on gravel
| Flat Protection | Tread, Tread and Sidewall |
| Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 30, 35, 40, 50, 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 29", 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.35, 700 x 30, 700 x 35, 700 x 40, 700 x 50 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| TPI | 67 |
| Weight | 300, 460, 495 |
| PSI | 65 |
Select Tire Size
Select Tread Pattern
From $81.00
Schwalbe G-One Speed Tire—
$81.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The G-One Speed is above all a promise of maximum speed! This tire extends the range of use for every road cyclist. It rolls fast on the road but at the same time safely on unkept cycle paths and gravel roads.Homogeneous round knob profile for optimal rolling on the road and safe grip on gravel
| Flat Protection | Tread, Tread and Sidewall |
| Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 30, 35, 40, 50, 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel |
| Tire Diameter | 29", 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.35, 700 x 30, 700 x 35, 700 x 40, 700 x 50 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| TPI | 67 |
| Weight | 300, 460, 495 |
| PSI | 65 |





















