🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Schwalbe Hurricane Tires
Hurricane rolls fast and noiselessly offering sufficient traction for short off-road excursions.
| Color | Black, Black/Reflective |
| Weight | 704 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 50, 53, 57, 61 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26", 27.5", 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.10, 27.5 x 2.00, 27.5 x 2.25, 29 x 2.00, 29 x 2.25, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Clincher |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
Select Size
Select Color
From $40.00
Schwalbe Hurricane Tires—
$40.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Hurricane rolls fast and noiselessly offering sufficient traction for short off-road excursions.
| Color | Black, Black/Reflective |
| Weight | 704 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 50, 53, 57, 61 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26", 27.5", 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.10, 27.5 x 2.00, 27.5 x 2.25, 29 x 2.00, 29 x 2.25, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Clincher |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |














