🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Schwalbe Jumbo Jim Tire - 26" Tubeless, Evolution, Super Ground, Addix SpeedGrip
Bigger is better. This is especially true if you want to ride in deep snow or loose sand. The Jumbo Jim is designed to to thrive in these conditions with it's large volume casing combined with extremely low air pressures.
| Flat Protection | Sidewall |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 100, 112, 122 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Fat Bike |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 4.00, 26 x 4.40, 26 x 4.80 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Select Tire Size
From $45.15
Original: $129.00
-65%Schwalbe Jumbo Jim Tire - 26" Tubeless, Evolution, Super Ground, Addix SpeedGrip—
$129.00
$45.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bigger is better. This is especially true if you want to ride in deep snow or loose sand. The Jumbo Jim is designed to to thrive in these conditions with it's large volume casing combined with extremely low air pressures.
| Flat Protection | Sidewall |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 100, 112, 122 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Fat Bike |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 4.00, 26 x 4.40, 26 x 4.80 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |





















