š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Schwalbe Marathon E-Plus Tire
Avoiding flats are especially important for E-Bikes. Marathon E-Plus tires are refined for the special demands of an E-Bike keeping safety and durability at the top of the list. Featuring a SmartGuard protection layer thaās additionally supported by two layers of RaceGuard fabric providing even better protection against sharp objects. The ADDIX-E compound is specially developed for the use on E-Bikes offering outstanding grip at high speeds with maximum durability. Rolling efficiency is maintained with the āantiagingā sidewall designed to prevents the unsightly cracks caused by use with low air pressure Carcass construction reinforces the sidewalls with a further layer of fabric and thus stabilizes the tire for even more load capacity The E-Plusās tread depth makes is extremely versatile for touring and trekking ECE-R75 certification makes the tires ready for E-Bikes of all classes
| Flat Protection | Tread, Tread and Sidewall |
| Color | Black, Black/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 38, 45, 50 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 27.5", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27.5 x 2.00, 700 x 35, 700 x 38, 700 x 45, 700 x 50 |
| Tire Type | Clincher |
Select Size
Select Color
From $22.75
Original: $65.00
-65%Schwalbe Marathon E-Plus Tireā
$65.00
$22.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Avoiding flats are especially important for E-Bikes. Marathon E-Plus tires are refined for the special demands of an E-Bike keeping safety and durability at the top of the list. Featuring a SmartGuard protection layer thaās additionally supported by two layers of RaceGuard fabric providing even better protection against sharp objects. The ADDIX-E compound is specially developed for the use on E-Bikes offering outstanding grip at high speeds with maximum durability. Rolling efficiency is maintained with the āantiagingā sidewall designed to prevents the unsightly cracks caused by use with low air pressure Carcass construction reinforces the sidewalls with a further layer of fabric and thus stabilizes the tire for even more load capacity The E-Plusās tread depth makes is extremely versatile for touring and trekking ECE-R75 certification makes the tires ready for E-Bikes of all classes
| Flat Protection | Tread, Tread and Sidewall |
| Color | Black, Black/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 38, 45, 50 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 27.5", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27.5 x 2.00, 700 x 35, 700 x 38, 700 x 45, 700 x 50 |
| Tire Type | Clincher |





















