🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Schwalbe Marathon Mondial Tire
Marathon Mondial is the ultimate touring tire made for roads tracks and trails of all continents. The tread pays homage to its legendary Marathon XR predecessor. Construction and compounding are naturally the very latest Schwalbe Evo technology.Double Defense technology makes it light but with an extremely robust construction For great expeditions always choose the Evo version (Double Defense)
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 670, 740 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 42, 50 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.00, 700 x 42 |
| Tire Type | Clincher |
Select Tire Size
From $16.80
Original: $48.00
-65%Schwalbe Marathon Mondial Tire—
$48.00
$16.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Marathon Mondial is the ultimate touring tire made for roads tracks and trails of all continents. The tread pays homage to its legendary Marathon XR predecessor. Construction and compounding are naturally the very latest Schwalbe Evo technology.Double Defense technology makes it light but with an extremely robust construction For great expeditions always choose the Evo version (Double Defense)
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 670, 740 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 42, 50 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.00, 700 x 42 |
| Tire Type | Clincher |





















