🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


Schwalbe Rapid Rob Tire - 26 x 2.1 Clincher Wire Black K-Guard LiteSkin
The Rapid Rob tire is a top choice for rookies. The old dream-pairing reunited based on the former profile of the Racing Ralph and for many years it has proved an attractive entry-level model tire for off-road.
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 53, 57 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26", 27.5", 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.10, 26 x 2.25, 27.5 x 2.25, 29 x 2.10, 29 x 2.25 |
| Tire Type | Clincher |
Select Tire Size
Select Additional Feature
From $28.00
Schwalbe Rapid Rob Tire - 26 x 2.1 Clincher Wire Black K-Guard LiteSkin—
$28.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Rapid Rob tire is a top choice for rookies. The old dream-pairing reunited based on the former profile of the Racing Ralph and for many years it has proved an attractive entry-level model tire for off-road.
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 53, 57 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26", 27.5", 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.10, 26 x 2.25, 27.5 x 2.25, 29 x 2.10, 29 x 2.25 |
| Tire Type | Clincher |





















