🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale



Schwalbe Road Cruiser Tire
The Road Cruiser tire is ready for a variety of surfaces and intended uses due to its appealing tread design and size options available. The outstanding feature of the new Road Cruiser is the Green Compound; a rubber made of renewable and recycled raw materials.
| Color | Black, Gumwall/Black, White/Black |
| Defined Color | Black, Tan, White |
| ISO Width (mm) | 32, 44, 45 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.75, 700 x 32, 700 x 45 |
| Tire Type | Clincher |
Select Size
Select Color
From $25.00
Schwalbe Road Cruiser Tire—
$25.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Road Cruiser tire is ready for a variety of surfaces and intended uses due to its appealing tread design and size options available. The outstanding feature of the new Road Cruiser is the Green Compound; a rubber made of renewable and recycled raw materials.
| Color | Black, Gumwall/Black, White/Black |
| Defined Color | Black, Tan, White |
| ISO Width (mm) | 32, 44, 45 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.75, 700 x 32, 700 x 45 |
| Tire Type | Clincher |





















