
Schwalbe Silento Tire
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black, Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 44, 45 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain, Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.75, 700 x 35, 700 x 45 |
| Tire Type | Clincher |
Original: $30.00
-65%$30.00
$10.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black, Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 44, 45 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain, Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.75, 700 x 35, 700 x 45 |
| Tire Type | Clincher |














