🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Schwalbe Tough Tom Tire - Clincher Wire, Black, K-Guard
Tough Tom is a newer addition tire while adopting the previous Nobby Nic profile. It’s the right choice for rougher trails or for the front wheel.
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 53, 57, 60, 66 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26", 27.5", 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.10, 26 x 2.25, 26 x 2.35, 27.5 x 2.25, 27.5 x 2.35, 27.5 x 2.60, 29 x 2.25, 29 x 2.35 |
| Tire Type | Clincher |
Select Size
From $10.15
Original: $29.00
-65%Schwalbe Tough Tom Tire - Clincher Wire, Black, K-Guard—
$29.00
$10.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tough Tom is a newer addition tire while adopting the previous Nobby Nic profile. It’s the right choice for rougher trails or for the front wheel.
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 53, 57, 60, 66 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26", 27.5", 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.10, 26 x 2.25, 26 x 2.35, 27.5 x 2.25, 27.5 x 2.35, 27.5 x 2.60, 29 x 2.25, 29 x 2.35 |
| Tire Type | Clincher |





















