
SR Suntour X1 Suspension Fork - 100mm, 1-1/8" Steerer Tube, 100mm Travel, Disc, Black
| Steerer Type | Straight |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 160 |
| Negative Spring | Coil |
| Travel (mm) | 100 |
| Offset | 42, 46 |
| Axle to Crown Length | 496, 518 |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Maximum Tire Width | 63, 66 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Gloss Black |
| Crown Race | 30 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| External Adjustments | Coil Preload |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Coil |
| Stanchion Diameter | 32 |
| Steerer Tube Length (mm) | 255 |
Original: $135.00
-65%$135.00
$47.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Steerer Type | Straight |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 160 |
| Negative Spring | Coil |
| Travel (mm) | 100 |
| Offset | 42, 46 |
| Axle to Crown Length | 496, 518 |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Maximum Tire Width | 63, 66 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Gloss Black |
| Crown Race | 30 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| External Adjustments | Coil Preload |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Coil |
| Stanchion Diameter | 32 |
| Steerer Tube Length (mm) | 255 |














