🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

SRAM Force 1 AXS Power Meter Crankset - 12-Speed 50t Aero PM Chainring 8-Bolt Direct Mount DUB
Measure your ride power data more accurately than ever with the Force 1 AXS power meter carbon crankset. It’s the lightest and stiffest integrated Force power meter we’ve developed yet. It’s accurate to +/-1.5% unaffected by temperature changes. The Force 1 crankset features light and stiff Force 1 carbon crank arms and long-lasting aluminum 50t X-Sync aero chainring.Power meter is fully integrated into the spider for lighter weight Power readings are accurate within +/-1.5% and aren’t affected by climate conditions during a ride Measures right and left leg power balance Carbon crank arms and aluminum 50t X-Sync aero chainring results in a lighter weight stiffer more durable crankset DUB bottom bracket adds durability and simplicity (Bottom bracket sold separately) 45mm Chainline
| Rings | 50 |
| Number of Chainrings | Chain Retaining Single |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM 8-Bolt |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Carbon |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 172.5 |
| Crank Intended Use | Road |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| Defined Color | Carbon |
Select Crank Length
From $775.00
SRAM Force 1 AXS Power Meter Crankset - 12-Speed 50t Aero PM Chainring 8-Bolt Direct Mount DUB—
$775.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Measure your ride power data more accurately than ever with the Force 1 AXS power meter carbon crankset. It’s the lightest and stiffest integrated Force power meter we’ve developed yet. It’s accurate to +/-1.5% unaffected by temperature changes. The Force 1 crankset features light and stiff Force 1 carbon crank arms and long-lasting aluminum 50t X-Sync aero chainring.Power meter is fully integrated into the spider for lighter weight Power readings are accurate within +/-1.5% and aren’t affected by climate conditions during a ride Measures right and left leg power balance Carbon crank arms and aluminum 50t X-Sync aero chainring results in a lighter weight stiffer more durable crankset DUB bottom bracket adds durability and simplicity (Bottom bracket sold separately) 45mm Chainline
| Rings | 50 |
| Number of Chainrings | Chain Retaining Single |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM 8-Bolt |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Carbon |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 172.5 |
| Crank Intended Use | Road |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| Defined Color | Carbon |














