🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


SRAM RED 1 AXS Crankset
The SRAM RED 1 AXS crankset features exceptional 1x drivetrain design. It provides the simplicity and tighter gearing range that is well-suited for road racing and riding in flatter terrain where a wide range would go unused. The crankset is designed specifically for electronic shifting and can be upgraded to a power meter.Single-ring drivetrain simplifies functionality and reduces weight SRAM X-SYNC wide-tooth narrow-tooth chainring technology provides maximum chain control
| Rings | 40, 46 |
| Number of Chainrings | Single |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs < 415 mm Chainstay |
| Color | Natural Carbon |
| Crank Length (mm) | 175 |
| Crank Intended Use | Cyclocross |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| Defined Color | Black |
| keyword search | XPLR |
Select Chainring Size
From $728.00
SRAM RED 1 AXS Crankset—
$728.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The SRAM RED 1 AXS crankset features exceptional 1x drivetrain design. It provides the simplicity and tighter gearing range that is well-suited for road racing and riding in flatter terrain where a wide range would go unused. The crankset is designed specifically for electronic shifting and can be upgraded to a power meter.Single-ring drivetrain simplifies functionality and reduces weight SRAM X-SYNC wide-tooth narrow-tooth chainring technology provides maximum chain control
| Rings | 40, 46 |
| Number of Chainrings | Single |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs < 415 mm Chainstay |
| Color | Natural Carbon |
| Crank Length (mm) | 175 |
| Crank Intended Use | Cyclocross |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| Defined Color | Black |
| keyword search | XPLR |














