š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Stan's Arch MK4 Front Wheel
The Arch MK4 wheelset is an ideal choice for All-mountain Downcountry and Trailduro- a versatile aluminum wheelset available for riders who want to push the limits on every trail. Up down and wherever the ride takes you the Arch MK4 wheelset has it under control.Versatile 28mm internal rim width optimized for 2.2-2.5ā tires Light and durable 6069 aluminum with welded joint and reinforced spoke bed BST-Asymmetric design combines Stanās legendary easy tubeless inflation with a stronger more balanced wheel build M-pulse ultra-low drag hubs with Enduro bearings Matched wheelsets use traditional J-bend lacing and share a single spoke length for easy serviceability Includes tubeless tape and presta valves
| Rim Width (Internal) | 28 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Select Wheel Size
From $308.00
Stan's Arch MK4 Front Wheelā
$308.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Arch MK4 wheelset is an ideal choice for All-mountain Downcountry and Trailduro- a versatile aluminum wheelset available for riders who want to push the limits on every trail. Up down and wherever the ride takes you the Arch MK4 wheelset has it under control.Versatile 28mm internal rim width optimized for 2.2-2.5ā tires Light and durable 6069 aluminum with welded joint and reinforced spoke bed BST-Asymmetric design combines Stanās legendary easy tubeless inflation with a stronger more balanced wheel build M-pulse ultra-low drag hubs with Enduro bearings Matched wheelsets use traditional J-bend lacing and share a single spoke length for easy serviceability Includes tubeless tape and presta valves
| Rim Width (Internal) | 28 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |





















