






Surly Dirt Wizard Tire - Tubeless, Folding, 60tpi
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black, Black/Slate |
| Weight | 1240, 1250, 1320, 1390 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 66, 71, 76 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26+, 27.5+, 29", 29+ |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 3.00, 27.5 x 2.80, 27.5 x 3.00, 29 x 2.60, 29 x 3.00 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 35, 40 |
Original: $78.00
-65%$78.00
$27.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black, Black/Slate |
| Weight | 1240, 1250, 1320, 1390 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 66, 71, 76 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26+, 27.5+, 29", 29+ |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 3.00, 27.5 x 2.80, 27.5 x 3.00, 29 x 2.60, 29 x 3.00 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 35, 40 |












