











Surly ExtraTerrestrial Tires
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black, Black/Slate |
| Weight | 1010, 1040, 1070, 650, 660, 685, 690, 720, 730, 930, 990 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 41, 46, 64 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 27.5", 29", 650b, 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 2.50, 26 x 46, 27.5 x 2.50, 29 x 2.50, 650b x 46, 700 x 41 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 35, 60, 65 |
Original: $58.00
-65%$58.00
$20.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black, Black/Slate |
| Weight | 1010, 1040, 1070, 650, 660, 685, 690, 720, 730, 930, 990 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 41, 46, 64 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 27.5", 29", 650b, 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 2.50, 26 x 46, 27.5 x 2.50, 29 x 2.50, 650b x 46, 700 x 41 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 35, 60, 65 |












