🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


Surly Nate Tire- 26 x 3.8, Tubeless, Folding, Black
The Surly Nate tire has a shred-your-face-off run-over-anything kung-fu grip knobby tread pattern. The casing is round and supple. Tall widely-spaced knobs are siped for added grip and compliance. The knobs’ wide spacing means they dig deep and still shed the crap you’re riding through. The tread wraps a little around the sides of the tire providing good knob contour even on very wide rims which in turn allows good off-camber traction. Tall widely spaced knobs with siping for added grip More aggressive tread than the other Surly fat tire options Tread wraps around to the side of the tire a bit which allows for continued traction while turning
| TPI | 120, 60 |
| Color | Black |
| Weight | 1350, 1455 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 97 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Fat Bike |
| Tire Diameter | 26" Fat |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 3.80 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 30 |
Select Tpi
From $90.00
Surly Nate Tire- 26 x 3.8, Tubeless, Folding, Black—
$90.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Surly Nate tire has a shred-your-face-off run-over-anything kung-fu grip knobby tread pattern. The casing is round and supple. Tall widely-spaced knobs are siped for added grip and compliance. The knobs’ wide spacing means they dig deep and still shed the crap you’re riding through. The tread wraps a little around the sides of the tire providing good knob contour even on very wide rims which in turn allows good off-camber traction. Tall widely spaced knobs with siping for added grip More aggressive tread than the other Surly fat tire options Tread wraps around to the side of the tire a bit which allows for continued traction while turning
| TPI | 120, 60 |
| Color | Black |
| Weight | 1350, 1455 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 97 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Fat Bike |
| Tire Diameter | 26" Fat |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 3.80 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 30 |





















