🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale






Teravail Kessel Tire
The Kessel is our aggressive trail all-mountain and enduro tire. Tall angular lugs an open tread pattern and dual-compound rubber work together for exceptional grip on loose technical terrain. Ramped center lugs keeps rolling resistance low while our Durable and Ultra-Durable casings with sidewall and puncture protection keep you rolling. Kessel delivers predictable performance as you push your limits.Aggressive tire designed for trail all-mountain and enduro riding Tubeless ready for flat prevention lower-pressure traction and comfort
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120, 60 |
| Color | Black, Black/Tan, Tan |
| Weight | 1090, 1140, 1155, 1180, 1215, 1240, 1400, 995 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 61, 64, 66 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.50, 29 x 2.40, 29 x 2.5, 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
Select Size
Select Color
Select Casing Durability
From $28.00
Original: $80.00
-65%Teravail Kessel Tire—
$80.00
$28.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Kessel is our aggressive trail all-mountain and enduro tire. Tall angular lugs an open tread pattern and dual-compound rubber work together for exceptional grip on loose technical terrain. Ramped center lugs keeps rolling resistance low while our Durable and Ultra-Durable casings with sidewall and puncture protection keep you rolling. Kessel delivers predictable performance as you push your limits.Aggressive tire designed for trail all-mountain and enduro riding Tubeless ready for flat prevention lower-pressure traction and comfort
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120, 60 |
| Color | Black, Black/Tan, Tan |
| Weight | 1090, 1140, 1155, 1180, 1215, 1240, 1400, 995 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 61, 64, 66 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.50, 29 x 2.40, 29 x 2.5, 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |





















