🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


TRP Slate EVO Disc Brake - Black
- Intended use is Enduro/All Mountain/Trail
- 4-piston forged caliper
- E2.3 rotor is required (2.3mm thickness)
- Aaron Gwin designed alloy lever blade
- Tool-free reach adjustment
- EZ-Plug system: pre-bled and plugged at both ends of the 5.0 x 1900mm hose (F & R); extra olive and barb included
- Resin brake pads included
- Rotor and adapter sold separately
- All TRP hydraulic brakes use mineral oil
| Model | Slate EVO HD-M807 |
| Kit | Right/Rear |
| Caliper | Post Mount 74mm |
| Rotor | Separate |
| Fluid | Mineral Oil |
| Color | Black |
| Weight | 315, 328g |
| Brake Lever Actuation | Hydraulic |
| Rotor Included | No |
| Brake Caliper Type | Post Mount |
| Hydraulic Fluid Type | Mineral Oil |
| Brake Lever Use | Left |
| Pad Compound | Resin |
| Hydraulic Hose Length | 1900 |
| Adjustable Reach | Yes |
Select Position
From $54.60
Original: $156.00
-65%TRP Slate EVO Disc Brake - Black—
$156.00
$54.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Intended use is Enduro/All Mountain/Trail
- 4-piston forged caliper
- E2.3 rotor is required (2.3mm thickness)
- Aaron Gwin designed alloy lever blade
- Tool-free reach adjustment
- EZ-Plug system: pre-bled and plugged at both ends of the 5.0 x 1900mm hose (F & R); extra olive and barb included
- Resin brake pads included
- Rotor and adapter sold separately
- All TRP hydraulic brakes use mineral oil
| Model | Slate EVO HD-M807 |
| Kit | Right/Rear |
| Caliper | Post Mount 74mm |
| Rotor | Separate |
| Fluid | Mineral Oil |
| Color | Black |
| Weight | 315, 328g |
| Brake Lever Actuation | Hydraulic |
| Rotor Included | No |
| Brake Caliper Type | Post Mount |
| Hydraulic Fluid Type | Mineral Oil |
| Brake Lever Use | Left |
| Pad Compound | Resin |
| Hydraulic Hose Length | 1900 |
| Adjustable Reach | Yes |





















