
Vittoria e-Martello Tire - 29", Tubeless, 2PLY, Folding, Black, G2.0
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black |
| Weight | 1230, 1380 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60, 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40, 29 x 2.60 |
| Tire Type | Clincher, Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 35 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black |
| Weight | 1230, 1380 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60, 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40, 29 x 2.60 |
| Tire Type | Clincher, Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 35 |












