
Vittoria Mezcal III Wire 27.5x2.25 Black
- For dry terrain conditions
- Defined center-ridge tread for low rolling resistance
- Rigid
| Model | Mezcal III |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.25" |
| Casing | Nylon |
| TPI | 26 |
| Compound | 1C |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 815g |
Original: $39.99
-65%$39.99
$14.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- For dry terrain conditions
- Defined center-ridge tread for low rolling resistance
- Rigid
| Model | Mezcal III |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.25" |
| Casing | Nylon |
| TPI | 26 |
| Compound | 1C |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 815g |












