🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


Vittoria Peyote XC Race Tire - 29 x 2.4"
The Peyote XC Race delivers World Cup level speed and confidence in a range of terrain thanks to its revolutionary new tread pattern. Positioned between Terreno and Mezcal the tread features a low-profile alternating center ribbon designed to increase speed and grip. The familiar Vittoria v-formation used in the Peyote allows the tire to dig through loose terrain to find traction while evacuating debris laterally. The alternating mid-tread tapers up to capable cornering tread providing responsive handling and a predictable feel. These traits work to boost cornering performance by placing effective edges directly opposing the path of cornering forces regardless of lean or cornering angles.Race Formulation: Graphene + Silica Compound provdes speed and grip without compromise. Designed to be the absolute fastest option from point A to point B 60 TPI Nylon Casing provides a supple feel with dependable nylon construction providing reduced rider fatigue and increased race-day reliability Kevlar Bead with Tubeless-ready technology ensures easy inflation and dependable air retention Hookless Compatible
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 60 |
| Color | Black, Brown |
| Weight | 730, 740 |
| Defined Color | Black, Brown |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Select Color
From $99.99
Vittoria Peyote XC Race Tire - 29 x 2.4"—
$99.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Peyote XC Race delivers World Cup level speed and confidence in a range of terrain thanks to its revolutionary new tread pattern. Positioned between Terreno and Mezcal the tread features a low-profile alternating center ribbon designed to increase speed and grip. The familiar Vittoria v-formation used in the Peyote allows the tire to dig through loose terrain to find traction while evacuating debris laterally. The alternating mid-tread tapers up to capable cornering tread providing responsive handling and a predictable feel. These traits work to boost cornering performance by placing effective edges directly opposing the path of cornering forces regardless of lean or cornering angles.Race Formulation: Graphene + Silica Compound provdes speed and grip without compromise. Designed to be the absolute fastest option from point A to point B 60 TPI Nylon Casing provides a supple feel with dependable nylon construction providing reduced rider fatigue and increased race-day reliability Kevlar Bead with Tubeless-ready technology ensures easy inflation and dependable air retention Hookless Compatible
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 60 |
| Color | Black, Brown |
| Weight | 730, 740 |
| Defined Color | Black, Brown |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |





















