

Vittoria Torrente XC Race G2.0 29" Tires
- Built using XC Race Formulation and have been tested at the UCI elite levels
- The Race Formulation employs Graphene and Silica, providing increased wet grip and suppleness, and combines a 60TPI tubeless ready casing to optimize deformation
- Reduces rider fatigue while simultaneously increasing raceday reliability
| Model | Torrente XC Race |
| Size | 29" |
| Width | 2.25", 2.4" |
| Casing | Nylon |
| TPI | 60 |
| Compound | Race Formulation Graphene + Silica |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black, Brown |
| Weight | - |
Original: $106.99
-65%$106.99
$37.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Built using XC Race Formulation and have been tested at the UCI elite levels
- The Race Formulation employs Graphene and Silica, providing increased wet grip and suppleness, and combines a 60TPI tubeless ready casing to optimize deformation
- Reduces rider fatigue while simultaneously increasing raceday reliability
| Model | Torrente XC Race |
| Size | 29" |
| Width | 2.25", 2.4" |
| Casing | Nylon |
| TPI | 60 |
| Compound | Race Formulation Graphene + Silica |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black, Brown |
| Weight | - |












