🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale



Vittoria Zaffiro Pro V G2.0 Tire - 700c
- Extremely durable tires for performance training
- Graphene 2.0 compound and folding bead increase performance
- Modern tread design for long useful life
| Model | Zaffiro Pro V G2.0 |
| Size | 700c |
| Width | 23mm |
| Casing | Nylon |
| TPI | 26, 60 |
| Compound | 1C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black, Black/Tan |
| Weight | 220, 280g, 310, 340, 385, 395 |
| Flat Protection | Tread |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 25, 27, 30, 32 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 25, 700 x 28, 700 x 30, 700 x 32 |
| Tire Type | Clincher |
Select Width
Select Color
From $44.99
Vittoria Zaffiro Pro V G2.0 Tire - 700c—
$44.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Extremely durable tires for performance training
- Graphene 2.0 compound and folding bead increase performance
- Modern tread design for long useful life
| Model | Zaffiro Pro V G2.0 |
| Size | 700c |
| Width | 23mm |
| Casing | Nylon |
| TPI | 26, 60 |
| Compound | 1C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black, Black/Tan |
| Weight | 220, 280g, 310, 340, 385, 395 |
| Flat Protection | Tread |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 25, 27, 30, 32 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 700c |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 700 x 25, 700 x 28, 700 x 30, 700 x 32 |
| Tire Type | Clincher |





















