
WTB Intersector Tire - 29 x 2.4 Clincher Wire Comp DNA FG w/ Reflective
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 30 |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 975 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 62 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Clincher |
Original: $47.95
-65%$47.95
$16.78Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 30 |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 975 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 62 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Clincher |












