

WTB Macro Tire - 29 x 2.4", TCS Tubeless, Folding
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black, Black/Tan |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 62 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Original: $80.95
-65%$80.95
$28.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black, Black/Tan |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 62 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |












