

WTB Proterra Light i25 Rear Wheel - 700, 12 x 142mm, Center-Lock, Black, 28H
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Cassette Body Type | Shimano HG, SRAM XDR |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Cassette Body Type | Shimano HG, SRAM XDR |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |












