

WTB Proterra Tough i30 Rear Wheel
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano HG, Shimano Micro Spline |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Original: $389.95
-65%$389.95
$136.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano HG, Shimano Micro Spline |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |












