
Schwalbe G-One RX Pro E25 700x55TLR Black
- Open tread pattern for maximum grip with aggressive side knobs for cornering
- Center tread boomerang design for acceleration and braking performance
- Pro casing provides lower rolling resistance and increased puncture protection
- E25/E50 rated tires areĀ designed to withstand the additional weight and forces of E-Bikes
| Model | G-One RX |
| Size | 700c |
| Width | 55mm |
| Casing | Pro |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix Race |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 715g |
| E | Bike-E25 |
Original: $84.63
-65%$84.63
$29.62Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Open tread pattern for maximum grip with aggressive side knobs for cornering
- Center tread boomerang design for acceleration and braking performance
- Pro casing provides lower rolling resistance and increased puncture protection
- E25/E50 rated tires areĀ designed to withstand the additional weight and forces of E-Bikes
| Model | G-One RX |
| Size | 700c |
| Width | 55mm |
| Casing | Pro |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix Race |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 715g |
| E | Bike-E25 |











