🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Schwalbe Nobby Nic Tire - 29 x 2.6" Tubeless Folding BLK Evolution Line Addix SpeedGrip Super Trail
Nobby Nic is an MTB tire made for the greatest range of applications. The all-rounder that works in every situation no matter the weather no matter the terrain. Widest possible range of use: for Tour and All-mountain for difficult XC tracks as well as technically challenging Enduro trails.Modern trail bike tread with stable shoulder blocks for even more traction Enlarged gaps between blocks for better self-cleaning Outstanding braking and forward traction due to special center stud arrangement
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
$102.00
Schwalbe Nobby Nic Tire - 29 x 2.6" Tubeless Folding BLK Evolution Line Addix SpeedGrip Super Trail—
$102.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Nobby Nic is an MTB tire made for the greatest range of applications. The all-rounder that works in every situation no matter the weather no matter the terrain. Widest possible range of use: for Tour and All-mountain for difficult XC tracks as well as technically challenging Enduro trails.Modern trail bike tread with stable shoulder blocks for even more traction Enlarged gaps between blocks for better self-cleaning Outstanding braking and forward traction due to special center stud arrangement
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 66 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |











