🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Schwalbe Nobby Nic Tire - 27.5 x 2.25 Tubeless Folding BLK Performance Line TwinSkin Addix
Nobby Nic is an MTB tire made for the greatest range of applications. The all-rounder that works in every situation no matter the weather no matter the terrain. Widest possible range of use: for Tour and All-mountain for difficult XC tracks as well as technically challenging Enduro trails.Modern trail bike tread with stable shoulder blocks for even more traction Enlarged gaps between blocks for better self-cleaning Outstanding braking and forward traction due to special center stud arrangement
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 57 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.25 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
$69.00
Schwalbe Nobby Nic Tire - 27.5 x 2.25 Tubeless Folding BLK Performance Line TwinSkin Addix—
$69.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Nobby Nic is an MTB tire made for the greatest range of applications. The all-rounder that works in every situation no matter the weather no matter the terrain. Widest possible range of use: for Tour and All-mountain for difficult XC tracks as well as technically challenging Enduro trails.Modern trail bike tread with stable shoulder blocks for even more traction Enlarged gaps between blocks for better self-cleaning Outstanding braking and forward traction due to special center stud arrangement
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| ISO Width (mm) | 57 |
| Labeled Size | 27.5 x 2.25 |
| Tire Bead | Folding |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |











