
Schwalbe Big Apple E25 Tire 29x2.15"
- All-around pavement/hardpack balloon tire with RaceGuard flat protection
- Reflex reflective sidewall
- Addix compound for unmatched durability
- E25/E50 rated tires areĀ designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
| Model | Big Apple |
| Size | 29" |
| Width | 2.15" |
| Casing | RaceGuard |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 810g |
| E | Bike-E25 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- All-around pavement/hardpack balloon tire with RaceGuard flat protection
- Reflex reflective sidewall
- Addix compound for unmatched durability
- E25/E50 rated tires areĀ designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
| Model | Big Apple |
| Size | 29" |
| Width | 2.15" |
| Casing | RaceGuard |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 810g |
| E | Bike-E25 |












