
Schwalbe Big Ben Plus E50 Tire 29x2.15" Black
- All around Urban tire
- Puncture protection GreenGuard protective layer
- Addix compound and 67 TPI casing for unmatched durability
- E25/E50 rated tires areĀ designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
| Model | Big Ben |
| Size | 29" |
| Width | 2.15" |
| Casing | GreenGuard |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1050g |
| E | Bike-E50 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- All around Urban tire
- Puncture protection GreenGuard protective layer
- Addix compound and 67 TPI casing for unmatched durability
- E25/E50 rated tires areĀ designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
| Model | Big Ben |
| Size | 29" |
| Width | 2.15" |
| Casing | GreenGuard |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1050g |
| E | Bike-E50 |












