
Schwalbe G-One R Pro E25 Tire 700x55 TLE Black
- Made for use on light terrain, gravel roads and asphalt
- Boomerang profile for best traction uphill and ideal rolling behavior
- Pro casing provides lower rolling resistance and increased puncture protection
- Angled side blocks in conjunction with the Super Race carcass create the best cornering grip
- E25/E50 rated tires areĀ designed to withstand the additional weight and forces of E-Bikes
| Model | G-One R |
| Size | 700c |
| Width | 55mm |
| Casing | Pro |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix Race |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 705g |
| E | Bike-E25 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Made for use on light terrain, gravel roads and asphalt
- Boomerang profile for best traction uphill and ideal rolling behavior
- Pro casing provides lower rolling resistance and increased puncture protection
- Angled side blocks in conjunction with the Super Race carcass create the best cornering grip
- E25/E50 rated tires areĀ designed to withstand the additional weight and forces of E-Bikes
| Model | G-One R |
| Size | 700c |
| Width | 55mm |
| Casing | Pro |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix Race |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 705g |
| E | Bike-E25 |












