
Schwalbe Hans Dampf 29x2.6 Tubeless Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black/Bronze |
| Weight | 1125 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Brown |
| ISO Width (mm) | 65 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 38 |
Original: $102.00
-65%$102.00
$35.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black/Bronze |
| Weight | 1125 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Brown |
| ISO Width (mm) | 65 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 38 |












