
Schwalbe Little Joe Tire 20x2.0" Black
- Profile works on mountain bikes yet still rolls well on the road
- K-Guard and 50tpi casing provide the necessary puncture protection
- Reflective label is prominent ensuring good visibility
| Model | Little Joe |
| Size | 20" |
| Width | 2.0" |
| Casing | K-Guard |
| TPI | 50 |
| Compound | Endurance |
| Bead | Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 430g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Profile works on mountain bikes yet still rolls well on the road
- K-Guard and 50tpi casing provide the necessary puncture protection
- Reflective label is prominent ensuring good visibility
| Model | Little Joe |
| Size | 20" |
| Width | 2.0" |
| Casing | K-Guard |
| TPI | 50 |
| Compound | Endurance |
| Bead | Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 430g |












