
Schwalbe Magic Mary DD E50 Tire 27.5x2.4" Addix Black
- The perfect choice for virtually any DH/Enduro track
- Maximum braking traction and cornering grip even in extremely muddy terrain thanks to strong shoulder studs and the aggressive, open tread
- E25/E50 rated tires areĀ designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- TLE: tubeless ready easy, 18% more cut resistant sidewall and easier to mount
- - DD: Double Defense 67 tpi reinforced casing
| Model | Magic Mary |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.4" |
| Casing | DD |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1155g |
| E | Bike-E50 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- The perfect choice for virtually any DH/Enduro track
- Maximum braking traction and cornering grip even in extremely muddy terrain thanks to strong shoulder studs and the aggressive, open tread
- E25/E50 rated tires areĀ designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- TLE: tubeless ready easy, 18% more cut resistant sidewall and easier to mount
- - DD: Double Defense 67 tpi reinforced casing
| Model | Magic Mary |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.4" |
| Casing | DD |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1155g |
| E | Bike-E50 |












