
Schwalbe Magic Mary Super Trail E25 Tire 27.5x2.6" A-Soft
- The perfect choice for virtually any DH/Enduro track
- Maximum braking traction and cornering grip even in extremely muddy terrain thanks to strong shoulder studs and the aggressive, open tread
- E25/E50 rated tires areĀ designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- TLE: tubeless ready easy, 18% more cut resistant sidewall and easier to mount
- - Super T: Super Trail construction with extra reinforced sidewalls, puncture protection and robust lateral stability at low pressures for All Mountain to Enduro use
- - Addix Soft: improved rolling resistance, grip and durability over the TrailStar compound
| Model | Magic Mary |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.6" |
| Casing | Super Trail |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1175g |
| E | Bike-E25 |
Original: $102.00
-65%$102.00
$35.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- The perfect choice for virtually any DH/Enduro track
- Maximum braking traction and cornering grip even in extremely muddy terrain thanks to strong shoulder studs and the aggressive, open tread
- E25/E50 rated tires areĀ designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- TLE: tubeless ready easy, 18% more cut resistant sidewall and easier to mount
- - Super T: Super Trail construction with extra reinforced sidewalls, puncture protection and robust lateral stability at low pressures for All Mountain to Enduro use
- - Addix Soft: improved rolling resistance, grip and durability over the TrailStar compound
| Model | Magic Mary |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.6" |
| Casing | Super Trail |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1175g |
| E | Bike-E25 |












