
Schwalbe Magic Mary Super Trail E50 29x2.4" Ultra-Soft
- The perfect choice for virtually any DH/Enduro track
- Maximum braking traction and cornering grip even in extremely muddy terrain thanks to strong shoulder studs and the aggressive, open tread
- E25/E50 rated tires areĀ designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- TLE: tubeless ready easy, 18% more cut resistant sidewall and easier to mount
- - Super T: Super Trail construction with extra reinforced sidewalls, puncture protection and robust lateral stability at low pressures for All Mountain to Enduro use
- - Addix Ultra Soft: VertStar upgrade, with improved grip and damping
| Model | Magic Mary |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | Super Trail |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix Ultra Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1150g |
| E | Bike-E50 |
Original: $98.00
-65%$98.00
$34.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- The perfect choice for virtually any DH/Enduro track
- Maximum braking traction and cornering grip even in extremely muddy terrain thanks to strong shoulder studs and the aggressive, open tread
- E25/E50 rated tires areĀ designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
- TLE: tubeless ready easy, 18% more cut resistant sidewall and easier to mount
- - Super T: Super Trail construction with extra reinforced sidewalls, puncture protection and robust lateral stability at low pressures for All Mountain to Enduro use
- - Addix Ultra Soft: VertStar upgrade, with improved grip and damping
| Model | Magic Mary |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | Super Trail |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix Ultra Soft |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1150g |
| E | Bike-E50 |












