
Schwalbe Magic Mary Super Gravity E50 29x2.4" A-Soft Bronze
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black/Bronze |
| Weight | 1295 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Brown |
| ISO Width (mm) | 62 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black/Bronze |
| Weight | 1295 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Brown |
| ISO Width (mm) | 62 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.4 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50 |












