
Schwalbe Marathon Plus Tour Tire
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 67 |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 1065 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 38, 50 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road, Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.00, 700 x 35, 700 x 38 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 65 |
Original: $69.00
-65%$69.00
$24.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 67 |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 1065 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 38, 50 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road, Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.00, 700 x 35, 700 x 38 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 65 |












