


Schwalbe Marathon Winter Plus Tire - Performance Twin SmartGuard, Studded Tire
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 1150, 1265, 910, 950 |
| Weight (oz) | 32, 33.5, 40.5, 45 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 40, 50 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Winter-Studded |
| Tire Diameter | 26", 29", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.00, 29 x 2.00, 700 x 35, 700 x 40 |
| Tire Type | Clincher |
Original: $92.00
-65%$92.00
$32.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 1150, 1265, 910, 950 |
| Weight (oz) | 32, 33.5, 40.5, 45 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 35, 40, 50 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Winter-Studded |
| Tire Diameter | 26", 29", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.00, 29 x 2.00, 700 x 35, 700 x 40 |
| Tire Type | Clincher |












