
Schwalbe Pro One Addix Tire 700x34 TLE Tanwall
- Smoother rolling, with increased cornering grip and puncture protection over the previous Pro One
- Addix Race high performance compound, V-guard and tubeless easy technology combined to create the next generation of tires
- TLE: tubeless ready easy, more cut resistant sidewall and easier to mount
- E25/E50 rated tires areĀ designed to withstand the additional weight and forces of E-Bikes
| Model | Pro One |
| Size | 700c |
| Width | 34mm |
| Casing | Super Race |
| TPI | 127 |
| Compound | Addix Race |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black/Tanwall |
| Weight | 340g |
| E | Bike-E25 |
Original: $84.63
-65%$84.63
$29.62Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Smoother rolling, with increased cornering grip and puncture protection over the previous Pro One
- Addix Race high performance compound, V-guard and tubeless easy technology combined to create the next generation of tires
- TLE: tubeless ready easy, more cut resistant sidewall and easier to mount
- E25/E50 rated tires areĀ designed to withstand the additional weight and forces of E-Bikes
| Model | Pro One |
| Size | 700c |
| Width | 34mm |
| Casing | Super Race |
| TPI | 127 |
| Compound | Addix Race |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black/Tanwall |
| Weight | 340g |
| E | Bike-E25 |












