
Schwalbe Shredda Rear Tire - 29 x 2.50 Tubeless Folding BLK Evolution Line Gravity Pro Addix Ultra Soft Radial E-50
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black |
| Weight | 1500 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.50 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Original: $108.00
-65%$108.00
$37.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 67 |
| Color | Black |
| Weight | 1500 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.50 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |












