
Schwalbe Smart Sam 26" Tire
- Compact central rib provides comfortable rolling; the edged outer lugs guarantee optimized off-road grip
- Reliable in every condition
- Addix compound rubber optimized for durability and grip
- E25/E50 rated tires areĀ designed to withstand the additional weight and forces of E-Bikes
| Model | Smart Sam |
| Size | 26" |
| Width | 2.1", 2.25" |
| Casing | Performance |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 645g, 765g |
| E | Bike-E25 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Compact central rib provides comfortable rolling; the edged outer lugs guarantee optimized off-road grip
- Reliable in every condition
- Addix compound rubber optimized for durability and grip
- E25/E50 rated tires areĀ designed to withstand the additional weight and forces of E-Bikes
| Model | Smart Sam |
| Size | 26" |
| Width | 2.1", 2.25" |
| Casing | Performance |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 645g, 765g |
| E | Bike-E25 |












